Co sbalit na vícedenní trek
- Tomáš Klíma
- 25. 12. 2021
- Minut čtení: 6
takové balení je vždy hrozné dilema. Vzít to, nebo to nechat doma když to váží tolik a tolik...

Tohle bych nebral jako nejlepší návod, jak se sbalit. Já toho většinou táhnu hodně, většinou zbytečně (teda alespoň pro někoho). Může to být však zajímavá inspirace :)
Základní důležité věci, které je si třeba uvědomit:
1) Na jak dlouho půjdu?
Je samozřejmě rozdíl jestli půjdu dva dny nebo 14 dní. Je to závislý na oblečení, jídle, energii, doplňcích, hygieně. S tím souvisí to, že pokud jdu na pár dní, mam jistotu, že pak brzy skončím a tedy, pokud mi zmoknou věci, vím že pak končím a nemusím potom tedy řešit kdy a hlavně jak je usušim.
To navazuje na další část:
2) Kam, Kdy a s kým?
Začněme otázkami kam a kdy. Pokud půjdu v létě na Šumavu, předpokládám, že tam bude teplo a hezky a nemusím si tedy brát péřovku a silný spacák a třeba ani stan. Je důležité, když jedete třeba do zahraničí, si opravdu zjistit jaké tam počasí v tohle období většinou je. Nejlepší je to sledovat i na předpovědi delší dobu dopředu abyste věděli, jak je tam počasí stálý a jaké výkyvy se zde objevují. V dnešní době tohle není problém.
Vyzkoušené aplikace na počasí a radar:
Pokud jdete ve dvou nebo v bandě, je to v něčem snazší. Můžete sdílet nějaké věci - vařič, ešus, pastu na zuby, klidně i kartáček :). Prostě je to v něčem snazší. Můžete si vzít do batohu těžší věci, holkám dát něco lehčího, nebo naopak. Záleží jak moc jste kolegiální :D. Opak zase je, že hledat místo na spánek pro 1 člověka je snazší než třeba pro 5 stanů.
3) Co budu jíst?
Základní a důležitá otázka - jídlo. Odvíjí se od předchozí otázky. Pokud jsme byli třeba na Madeiře - možností, kde koupit jídlo bylo vesměs dost málo. Zase tam byla skoro všude voda v dostatečném množství a tak bylo možné nést většinu jídla v dehydrovaném stavu (bram.kaše, ovesná kaše, vločky, rýže, těstoviny, čočka ...). Taky se tímto způsobem dá i docela ušetřit, nicméně vynaložíte celkem dost energie si to nést.
Takže záleží na vás. Dělají se třeba dehydrovaná jídla od AdventureMenu, Decathlon apod. Jsou to většinou velmi dobré věci, ale vyzkoušejte si to předem :)
4) Jaká je cesta - boty a oblečení?
Zásadní věc především na delším treku - BOTY. Určitě bych nešel do nevyzkoušených a neprošláplých bot. Může to dost znepříjemnit dovolenou. Někdo rád chodí ve vysokých pohorách (jako já), někde má běžečky, znám lidi co chodí třeba v barefootech. Oblečení je také na každém, ale zase není moc dobré jít v nečem, co nemáte vyzkoušené a ověřené, že třeba dobře odvádí pot, nebo vás to nekouše na prdeli.
5) Hrozí mi nějaké nebezpečí?
Aneb jestli potřebuji speciální vybavení, nebo věci pro případné ošetření. Pokud se budu pohybovat v místech, kde hrozí střetnutí s medvědem, měl bych na to být vybaven. Návodů, jak se chovat v oblastech osídlených medvědem je spoustu - balit jídlo do speciálních pachem nepropustných batohů, uvazovat jídlo vysoko a daleko od vašeho místa přespání, rolničky, nebo i velký pepřový sprej...
Je teda důležitý zjistit místní floru a faunu, jestli hrozí nebezpečí uštknutí hadem, ukousnutí prstu masožravkou, nebo napadnutí žralokem (v horách málo pravděpodobné, ale kdo viděl žraločí tornádo :) - nic není nemožné )
6) Na jaké životní standardy jsem zvyklý a co jsem schopný akceptovat?
Každý má práh vystoupení z komfortní zóny jinak nastavený. Někteří kluci nesnesou nemít nalakovaný nehty a naopak některé holky vydrží i 14 dní bez sprchy. Na tom je závislé i vybavení, které s sebou nesete. Je to šampon,sprcháč,kondicioner a pěna na holení? Nebo vám stačí 10 in 1 zahrnující výše zmíněné a navíc i jar na mytí nádobí, repelent apod... :)
Stejné je to s komfortem spánku. Já si třeba vystačím nějaký čas s pěnovou karimatkou a spát někde venku pod přístřeškem, někdo potřebuje nafukovací 5 cm matračku a 3+1 stan.
7) Jako co ten trek pojmete?
Myslím tím, jestli třeba jako já nesete spoustu techniky, protože chcete mít hezké vzpomínky a všechny momenty zachycené .
(nemyslím si, že když tu techniku nepotáhnete, nebudete mít hezky zachycené vzpomínky)
Záleží jestli jste nadšenec do focení, natáčení, sběrač kamínků, botanik nebo vášnivý archeolog. Vše tohle má společné to, že nesete spoustu věcí navíc, kteří jiní nenesou. U mě to tedy je foťák, objektivy, stativ, náhradní baterky, nabíječky, powerbanky, karty a v případě i GoPro se všemi doplňky. To je opravdu váha navíc a je třeba zvážit co si nesete a kam, abyste nenesli jako já většinou zbytečně nabitou powerbanku 14 dní. Vyhodit ji někde po cestě se vám zase nechce :)
Ukážu a popíšu (aspoň zkusím), co jsem si sbalil s sebou na část Stezky Českem a vlastně tak obdobně na jakejkoliv trek. Dost věcí balí člověk stejně na dva nebo 20 dní.

Batoh
Jedna z nejdůležitějšího vybavení. Pro mě naprosto zásadní. Záda a ramena při pocení trpí na opocení a následných pupínků. Nyní mám novou krosnu OSPREY FARPOINT TREK 75l. Jsem s ní po 16 dnech a celkem asi 500 km velmi spokojen. Nese se skoro sama :) dávejte si bacha na velikost krosny. Logicky čím větší krosnu, tím větší a těžší břemeno nesete. A hlavně čím víc prostoru, tím víc blbostí člověk nese a vždycky ta krosna bude plná. Další skvělá věc, kterou mohu doporučit, je přední otevírání. I když jsem si dobře zvykl na starou krosnu s vrchním plněním, to přední otevírání je pecka a člověk si skvěle rozloží váhu a hlavně je vyšší pravděpodobnost, že si udržíte pár dní pořádek. Tahle krosna taky disponuje camelbackem na 3l, což v normálním počasí vydrží v pohodě na celý den.

Spánek
Spacák a karimatka je další důležitá součást. Nosím svůj osvědčený spacák Boll Magma+. Karimatku jsem měl pěnovou z Decathlonu. Není to nejpohodlnější varianta, nicméně k nafukovačkám jsem trochu skeptický a v případě píchnutí nemusíte mít ani ten nižší komfort jako na pěnovce, kterou můžete rozložit naprosto všude. Stan jsem nebral, rozhodl jsem se využít co nejvíc přístřešků, altánů a využít i některé Trail Angels po trase. Vzal jsem si teda jen obyčejnou plachtu pro případ postavení přístřešku, pod sebe nebo přes sebe.

Oblečení
Snažil jsem se oblečení co nejvíce. Měl jsem naplánováno cca 17 dní cesty a mělo být celkem hezky. Sbalil jsem hlavně kvalitní ponožky, trenky, oblíbené trekové kraťasy, trička, merino triko (mimochodem nejlepší věc), lehkou péřovku, košili, čepici, čelenku...
Nic světoborného!
Joo a koupil jsem si v Decathlonu slušnou a hezkou oranžovou pláštěnku, která zakryje vás i váš 75l batoh.
Co se týká bot, nakonec jsem šel jen ve vyzkoušených pohorkách (Asolo Finder GV) a nevzal kvůli místu také běžečky. Rád chodím ve vysokých botech především proto, že mám vcelku volné vazy v kotníku (a HLAVNĚ jsem kopyto) a trpím na podvrtnuti. Vysoké mi jsou schopny kotníky podržet. Vždycky po dobytí denního cíle je hned sundavám a naboso, nebo v lehkých ťapkách, nechávám nohy odpočinout. Nejlépe je pak strčit (nebo celého) do nějaké studené řeky, potoku či rybníku.

Jídlo
Zkusil jsem si nabalit dost jídla s sebou a vyzkoušet si nést sám minimálně jídlo na 7 dní. Spoustu polévek, instantního jídla, sušenky, kyselý rybičky. Pečivo jsem si teda snažil vždy někde opatřit, ale měl jsem s sebou i tousťák. Dál si s sebou beru nějakou petku vody, šumáky, aby člověk nepil jen vodu, raději s sebou mám i tabletky na případnou desinfekci vody. Na vaření si nosím jeden hliníkový ešus, plecháček, nějaký nádobí, dobrý nůž a bombu s vařičem. Používám click system, ale myslím, že je jedno jaký máte, dá se sehnat dobře jak šroubovací, tak click kartuše.

Technika
Věci, které třeba vy vůbec nepotřebujete. O přesně tu váhu je možný, že máte lehčí batoh... A není to málo. Sbalil jsem si s sebou foťák Sony Alpha A7I. Dále k tomu 2 objektivy. Jeden širokáč Samyang 18mm f2.8 a jeden zoom Tamron 28-75mm f2.8. K foťáku celkem 4 náhradní baterky, další SD karty, dálkové ovládání, nabíječku apod. Samozřejmě jsem s sebou měl i stativ, který jsem tedy moc často nevyndal, ale nemít ho, chyběl by mi. Dál ofukovací balónek, nějaký náhradní baterie, čelovku, kabely, 2 powerbanky...
Je toho spousta a můj odhad je cca 5 kg váhy navíc.
Abych nezapomněl. Důležitá věc,bez které už s foťákem a batohem nevylezu. Peak design držák na foťák, tzn. že foťák připnu do držáku na popruhu a je na něm zamčený, avšak stále a pohotově po ruce.

Hygiena, lékárna a doplňky
Nepodceňoval bych ji ani když jsi největší čuně. Takže kartáček, pasta, mýdlo, šampón, krém na opalování (může zachránit život), nějakou náplast, obvaz, tejp, pár balíčků coldrexu a nějaké základní prášky.
Pak jsem si s sebou vzal nějakou šňůru, lepenku, karabinu - no prostě nikdy nevíš. Trekové hole jsou nedílnou součástí takového treku a dají se využít kromě pomoci při chůzi třeba na postavení přístřešku jako tyčky.
Nevím jestli to pomůže, ale může to být spíš asi inspirace na to, jak toho nést co nejvíc 😂
Hodně zdaru :)

Comments